Programme

Aug. 16:Registration14:00 – 20:00
 Welcome party19:00 – 21:00
Aug. 17:Lectures7:30 – 10:0510:15 – 13:05
 + registration8:00 – 13:00
 Lunch13:05 – 14:05
 Lectures14:15 – 16:3016:40 – 18:00
 Posters & beer18:00 – 20:00
Aug. 18:Lectures7:30 – 10:0010:20 – 13:00
 Lunch13:00 – 14:00
 Lectures14:15 – 16:15
 Posters17:00 – 19:00
 Conference evaluation
by General ISIRD Assembly
and MOBITAG representatives
19:00 – 19:45
Aug. 19:Lectures7:30 – 10:3510:45 – 13:00
 Lunch13:00 – 14:00
 City tour14:00 – 18:00
 Banquet20:00 – 22:00
Aug. 20:Lectures7:30 – 10:1010:30 – 13:00
 Lunch13:00 – 14:00

Sessions and their organizers

  1. Genomes, genes, and worms (J.L. Ram)
  2. The impacts of climate change and pollution on reproductive processes in marine invertebrates (C.N. Lewis)
  3. Biochemistry and molecular biology of molting in crustacaea and insects (H. Laufer)
  4. Daphnia and other cladocerans as model organisms (J. Seďa, A. Petrusek)
  5. Dormancy and developmental arrests in invertebrates (V. Košťál)
  6. Impact of genetically modified crops on arthropod development and reproduction (A. Gatehouse)
  7. Miscellaneous reports on invertebrate reproduction and development

Programme of oral presentations and posters

Time schedule - lectures       List of posters

List of participants

Agata Kiyokazu (Mr.)
Departement of Biophysics, Kyoto University

Atsushi Suzuki (Mr.)
Keio University

Bazalová Olga (Miss)
ENTÚ biologické centrum AVČR

Bednarska Anna (Miss)
University of Warsaw

Bell Howard (Mr.)
Food and Environment research Agency

Bentley Matthew (Mr.)
Newcastle University

Bentov Shmuel (Mr.)
Department of life Sciences and the National Institute for Biotechnology in the Negev.

Bernhart Zuzana (Mrs.)
Springer Science + Business Media B.V.

Biggers William (Mr.)
Wilkes University

Buckland-Nicks John (Mr.)
St Francis Xavier University

Buhle Kristin (Miss)
University of Tübingen, Institute for Evolution and Ecology, Animal Evolutionary Ecology

Caldwell Gary (Mr.)
School of Marine Science and Technology, Newcastle University

Clegg James (Mr.)
University of California, Davis

Condamine Thomas (Mr.)
Technical University of Applied Sciences Wildau

Damodaran Muraleedharan (Mr.)
Centre for Arthropod Bioresources and Biotechnology (CABB), University of Kerala

Denlinger David (Mr.)
Ohio State University

Dolejš Petr (Mr.)
Department of Zoology, Faculty of Science, Charles Univerity

Dolezel David (Mr.)
Biology Centre of the Academy of Sciences of the Czech Republic, v. v. i.

Doležal Petr (Mr.)
Institute of Entomology, Biology Centre AS CR, v.v.i.

Doyle Gina (Miss)
Memorial University of Newfoundland

Dupont Sam (Mr.)
University of Gothenburg

Eizaguirre Matilde (Mrs.)
University of Lleida, Spain

Engelmann Franz (Mr.)
University of California UCLA

Eva Volemanová (Miss)
Charles University in Prague

Fabiánová Radka (Miss)
BC AV ČR, v.v.i.

Ferenz Hans J. (Mr.)
Martin-Luther-University

Ferré Juan (Mr.)
University of Valencia

Ferrier David (Mr.)
University of St Andrews

Ferry Natalie (Miss)
University of Salford

Fexova Silvie (Miss)
Institute of Entomology, Biology Centre ASCR

Fitzer Susan (Miss)
Marine Science and Technology department, Newcastle University

Ford Alex (Mr.)
University of Portsmouth

Frohme Marcus (Mr.)
Technical University of Applied Sciences Wildau

Gatehouse Angharad (Mrs.)
Newcastle University

Gatehouse John (Mr.)
Durham University

Gaviria Santiago (Mr.)
University of Vienna, Dep. of Limnology, Austria

Ghosh Durgadas (Mr.)
Tripura University

Gibson Glenys (Mrs.)
Department of Biology, Acadia University

Glazer Lilah (Miss)
PhD student

Göncü Nesrin Ebru (Mrs.)
Ege University, Faculty of Science, Department of Biology

Graham Helen (Miss)
School of marine science and technology, Newcastle university

Grzesiuk Małgorzata (Mr.)
University of Warsaw, Department of Hydrobiology

Guidetti Roberto (Mr.)
Department of Biology-University of Modena and Reggio Emilia

Guler Yasmin (Miss)
University of Portsmouth

Habuštová Oxana (Miss)
BC AV ČR, v.v.i.

Hajer Jaromír (Mr.)
Department of Biology, University J.E. Purkinje, Ústí nad Labem

Hamrová Eva (Miss)
Department of Ecology, Charles University in Prague

Hand Steven (Mr.)
Louisiana State University

Hassanien Manal Mohamed Adel Ahmed (Mrs.)
National Research Centre, Pests and Plant Protection Department

Hengherr Steffen (Mr.)
Universität Stuttgart, Biological Institute, Zoology

Hodgson Alan (Mr.)
Department of Zoology and Entomology, Rhodes University

Hoeger Ulrich (Mr.)
Institut für Zoologie, Johannes Gutenberg-Universität

Hoshi Motonori (Mr.)
The Open University of Japan

Hubert Jan (Mr.)
Crop Research institute

Hülsmann Stephan (Mr.)
TU Dresden, Institut of Hydrobiology

Hussein Hany (Mr.)
Biology Center, ASCR, v.v.i. Institute of Entomology

Izumi Yohei (Mr.)
Okayama University

Izzetoglu Savas (Mr.)
Ege University Science Faculty Department of Biology, Molecular Biology Section

Kocourek František (Mr.)
Crop Research Institute

Koene Joris M. (Mr.)
VU University Amsterdam

Kostal Vladimir (Mr.)
Biology Centre AS CR, Institute of Entomology

Laufer Hans (Mr.)
Department of Molecular and Cell Biology, University of Connecticut

Lewis Ceri (Miss)
University of Exeter, School of Biosciences

Martínez-Jerónimo Fernando (Mr.)
Escue Nacional de Ciencias Biológicas, I. P. N.

Matsukura Keiichiro (Mr.)
National Agricultural Research Center for Kyushu Okinawa Region

McQuaid Christopher (Mr.)
Rhodes University

Mostafa Moataz (Mr.)
Univ. of South Bohemia, Fac. of Science and Biology Centre, ASCR,

Murthy Mahadev (Mr.)
National Institute On Aging / Division Of Aging Biology

Mykles Donald (Mr.)
Colorado State University

Okuda Takashi (Mr.)
National Institute of Agrobiological Sciences

Ortego Félix (Mr.)
Centro de Investigaciones Biológicas, CSIC

Otchoumou Atcho (Mr.)
Universite Abobo-Adjame Abidjan Cote D'Ivoire

Pennacchio Francesco (Mr.)
University of Napoli "Federico II" - Department of Entomology

Petrusek Adam (Mr.)
Charles University in Prague, Department of Ecology

Pietrzak Barbara (Miss)
University of Warsaw, Department of Hydrobiology

Poyraz Esen (Miss)
Celal Bayar University, Faculty of Science and Arts, Department of Biology, Section of Zoology, 45140 Manisa, Turkey

Raible Florian (Mr.)
University of Vienna / Max F. Perutz Laboratories

Ram Jeffrey (Mr.)
Wayne State University

Ramirez Martin (Mr.)
Department of Biology, Loyola Marymount University

Rauschen Stefan (Mr.)
RWTH Aachen University, Department of Plant Physiology

Rebscher Nicole (Mrs.)
Institute of Zoology, University of Marburg

Rinaudo Valeria (Miss)
Springer SBM

Roth Ziv (Mr.)
PhD student

Rozsypal Jan (Mr.)
Biology Centre AS CR, Institute of Entomology

Sagi Amir (Mr.)
Ben Gurion University

Sailerová Martina (Miss)
Department of Ecology, Charles University in Prague

Sauer Annette (Mrs.)
DLR Rheinpfalz

Sczibilanski Anika (Miss)
Institut of Zoology Philipps-University Marburg

Seda Jaromir (Mr.)
Biology Centre of the Academy of Sciences of the Czech Republic

Sehnal František (Mr.)
BC AV ČR, v.v.i.

Short Stephen (Mr.)
University of Portsmouth

Sidorov Roman (Mr.)
Institute of Entomology Biology Centre, ASCR, v.v.i.

Simon Carol (Miss)
Stellenbosch university

Ślusarczyk Mirosław (Mr.)
Departmet of Hydrobiology, University of Warsaw

Smrž Jaroslav (Mr.)
Department of Zoology Faculty of Science Charles University

Snyman Reinette Georgenie (Miss)
Cape Peninsula University of Technology

Stará Jitka (Miss)
Crop Research Institute

Strus Jasna (Mrs.)
University of Ljubljana, Biotechnical faculty, Department of Biology

Sturzenbaum Stephen (Mr.)
King's College London

Subramaniam Kuppuswamy (Mr.)
Indian Institute of Technology

Svobodová Zdeňka (Miss)
BC AS CR

Swiney Katherine (Miss)
Kodiak Laboratory, Resource Assessment and Conservation Engineering Division, Alaska Fisheries Science Center, National Marine Fisheries Service, NOAA

Tarrant Ann (Miss)
Woods Hole Oceanographic Institution

Terwilliger Nora (Mrs.)
University of Oregon Institute of Marine Biology

Toshie Matsumoto (Mrs.)
National Research Institute of Aquaculture

Turgay Izzetoglu Gamze (Mrs.)
Ege University Science Faculty, Dept. of Biology, Zoology Section

Umezaki Yujiro (Mr.)
Graduate School of Natural Science and Technology, Okayama University

Vanickova Ivana (Miss)
Institute of Hydrobiology, Biological Centre of Czech Academy of Sciences

Velki Mirna (Miss)
student

Ventura Tomer (Mr.)
PhD student

Vinokurov Konstantin (Mr.)
Biology centrum AV CR

Watson Gordon (Mr.)
University of Portsmouth

Weil Simy (Mrs.)
Ben-Gurion University

Weisblat David (Mr.)
University of California, Berkeley

Wright Stephanie (Miss)
Newcastle University

Yang Fan (Mrs.)
Institute of Cell Biology and Genetics, College of Life Sciences, Zhejiang University

Yang Wei-Jun (Mr.)
Institute of Cell Biology and Genetics, College of Life Sciences, Zhejiang University

Yushin Vladimir (Mr.)
A.V. Zhirmunsky Institute of Marine Biology FEB RAS

Zázvorková Veronika (Miss)
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.

Zdarek Jan (Mr.)
Institute of Organic Chemistry and Biochemistry ASCR

Zemek Rostislav (Mr.)
Institute of Entomology, Biological Centre AS CR

MobitagEuropian unionSeventh Framework Programme

Sponsors

HELAGO-CZ s.r.o.MONSANTO ČR s.r.o.Klášterní pivovar Strahov
Brewery offer